Dzieci z Miejskiego Przedszkola Publicznego Nr 5 im. Janusza Korczaka dobrze wiedzą jak segregować śmieci. Niedawno na ten temat rozmawiał z nimi Sebastian Brauer, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi i Ochrony Środowiska.

Co to są śmieci? Skąd się biorą? Co ludzie z nimi robią? Kto produkuje śmieci? Takie pytania Sebastian Brauer zadawał przedszkolakom na początku pogadanki. Maluchy znały odpowiedzi na wszystkie. Kolejne tematy były nieco trudniejsze. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat segregacji odpadów i recyklingu.

Przedszkolaki wiedziały, że śmieci trzeba segregować i po co się to robi. Jednak informacja, że z 35 plastikowych butelek może powstać kurtka wywołała wielkie zdziwienie.

Kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi i Ochrony Środowiska podpowiedział dzieciom jak w codziennym życiu dbać o środowisko. – Każdy z nas może zrobić coś na rzecz ekologii. Warto na przykład używać toreb wielokrotnego użytku podczas zakupów; dwustronnie drukować; dokładnie zapisywać kartki i zeszyty; rysunki także wykonywać po dwóch stronach kartki. Pamiętajcie, że przed wrzuceniem do kosza trzeba zgniatać opakowania. Wszelkie produkty lepiej kupować w większych opakowaniach. W trosce o środowisko możemy też dzielić się przeczytanymi książkami, czy gazetami; pisać długopisem z wymiennym wkładem; naprawiać, a nie wyrzucać zepsute sprzęty, a znoszone ubrania powinniśmy oddawać innym lub wrzucać do kontenera na odzież albo też wykorzystywać jako szmatki. Nie należy używać sztućców, czy też naczyń jednorazowych oraz nie marnować jedzenia – mówił Sebastian Brauer.

– Lekcja była super! Dowiedziałam się nowych rzeczy. Teraz wiem już, że odpady „bio” wyrzuca się do brązowego pojemnika, tworzywa sztuczne do żółtego, szkło do zielonego, papier do niebieskiego, a śmieci zmieszane do czarnego – powiedziała Nikola. – Najfajniejszy był konkurs z wyrzucaniem odpadów. Były też nagrody. Kredki, które wygrałam zabiorę do domu. Zawsze dokładnie będę nimi zamalowywać kartkę. W taki sposób będę dbać o środowisko – dodała Julia. Te dwie rezolutne dziewczynki udowadniają, że pogadanka na temat segregacji odpadów była potrzebna, a maluchy zapamiętały naprawdę dużo.