Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Starogard Gdański w ramach prowadzonego przez Fundację Nasza Ziemia programu „Zielona Stopa Filantropa” organizuje zbiórkę niepotrzebnych telefonów komórkowych.

Zielona Stopa Filantropa” to program poprawy efektywności energetycznej w placówkach służących dzieciom lub osobom starszym i promocja poszanowania energii

Cele programu:

1. Środowiskowy:

  • Poprawa stanu środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Program zakłada poprawę efektywności energetycznej placówek dziecięcych m. in. poprzez wymianę starego sprzętu AGD na nowoczesne urządzenia wysokiej klasy energetycznej oraz wymianę tradycyjnych żarówek na energooszczędne źródła światła. Przyczyni się to do ograniczenia zużywanej energii elektrycznej oraz dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery, co pomoże powstrzymać niekorzystne zmiany klimatu;
  • Ograniczenie liczby wyrzucanych elektrośmieci, głównie telefonów komórkowych oraz, gdy to możliwe, powtórne wprowadzenie ich do obiegu, co w znaczny sposób przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego, ograniczenia ilości powstających odpadów oraz zmniejszenie wykorzystania nieodnawialnych zasobów naturalnych Ziemi.

2. Społeczny:

  • Program i działania w nim podejmowane przyczynią się nie tylko do modernizacji placówek objętych programem, ale przede wszystkim ograniczą koszty związane z comiesięczną eksploatacją (obniżenie rachunków za prąd). Nie należy zapominać, że często urządzenia wysokiej klasy to dość duży wydatek, na który rodzinne domy dziecka, świetlice środowiskowe czy szpitale dziecięce nie zawsze mogą sobie pozwolić. Zakup ich przez Fundację Nasza Ziemia przyczyni się do unowocześnienia tych placówek, dając ich wychowankom uśmiech, chroniąc przy tym środowisko!

3. Ekonomiczny

  • Dzięki zmniejszeniu poboru prądu zmniejszą się rachunki modernizowanych placówek. Pojedyncze zmiany będą może niewielkie, ale dzięki efektowi skali i w dłuższym czasie – oszczędności będą pokaźne.

Telefony komórkowe można oddać w Wydziale Ochrony Środowiska, ul. Zblewska 18 lub w Biurze Obsługi Klienta w budynku Urzędu Miasta, ul. Gdańska 6 do 30 września 2019 roku.

Osoby przekazujące telefon powinny we własnym zakresie usunąć z aparatów wszelkie dane.

Oddaj nam niepotrzebny telefon komórkowy i w ten sposób razem z nami chroń środowisko. Daj telefonom drugie życie i polepszaj życie dzieci w Polsce!