Od kilku dni na terenie Starogardu Gdańskiego działa 10 czujników monitorujących stan jakości powietrza. Urządzenia informują o temperaturze powietrza, wilgotności, ciśnieniu, a także stężeniu pyłów zawieszonych – PM 2.5 i PM 10 (odpowiadających za tzw. smog).

Wyniki można śledzić na stronie naszepowietrze.pl bądź korzystając z aplikacji Syngeos.

Bieżąca wiedza o stanie zanieczyszczeń ma służyć do podejmowania decyzji o pobycie na zewnątrz budynków osób szczególnie narażonych na działanie smogu, tj. dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży czy osób z chorobami układu oddechowego, a także wszystkim, którzy spędzają swój wolny czas na zewnątrz podczas spacerów czy innej aktywności fizycznej lub po prostu przemieszczają się po mieście pieszo lub rowerem.

Samorząd miasta, który sfinansował zakup i montaż czujników liczy również na to, że czujniki przyniosą określony efekt prewencyjny, uświadamiając mieszkańców, jak duży wpływ na jakość powietrza ma spalanie odpadów w piecach i kotłach c.o. czy ogrzewanie domów słabej jakości paliwem.

Chcielibyśmy przypomnieć, że realizacja zadania związanego z zainstalowaniem czujników doszła do skutku m. in. dzięki zwycięskiemu projektowi społecznemu w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 pn. „Czy wiesz, czym oddychasz? Ogólnomiejski system monitorowania jakości powietrza”, którego wnioskodawczynią była Pani Anna Lembicz.