7 przedszkoli, 8 szkół oraz dwa koła wędkarskie uczestniczyły w starogardzkiej edycji tegorocznej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2017”. Podsumowano ją 6 października w Urzędzie Miasta.

Starogard sprzątały przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz członkowie dwóch kół wędkarskich (Nr 69 Miasto i Nr 71 Polpharma). Udowodnili, że potrafią zadbać o czystość środowiska. Wyposażeni w worki i rękawiczki przez wiele godzin zbierali śmieci z trawników, ulic, chodników i placów. Przy okazji uczyli się efektywnej segregacji odpadów i dostrzegania w nich surowcowego potencjału, co było celem tegorocznej akcji.

Koordynatorem przedsięwzięcia był Referat Gospodarki Odpadami Komunalnymi i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Starogard Gdański. W rękawice ochronne oraz worki wszystkich uczestników zaopatrzyło Starostwo Powiatowe. Do akcji włączył się też Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych Stary Las oraz Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Starkom Sp. z o.o. (fundatorzy upominków), a także Wydział Techniczno-Inwestycyjny Urzędu Miasta i Miejski Zakład Komunikacji, które zadbały o odbiór odpadów.

6 października, podczas podsumowania akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2017” podziękowania i upominki uczestnikom wręczył prezydent miasta Janusz Stankowiak. Wyraził wdzięczność dla wszystkich osób zaangażowanych w działania na rzecz czystości Starogardu Gdańskiego. Powiedział również, że ma nadzieję, iż świadomość społeczna w tej kwestii cały czas będzie rosła, a na chodnikach, czy trawnikach śmieci będzie coraz mniej.

– My sprzątaliśmy teren wokół naszej szkoły. Było fajnie. „Sprzątanie Świata” jest bardzo ważne, bo dzięki niemu jest czyściej w całym mieście – mówili Dagmara, Szymon i Damian, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Marii Konopnickiej.

– Podczas akcji opiekowałam się trzylatkami. Nie było żadnego problemu, żeby namówić je na sprzątanie. Doskonale rozumieją ideę. Wiedzą dlaczego się to robi. Maluchy pracowały niezwykle ochoczo. Znajdowały najmniejsze śmieci, których my, dorośli nawet byśmy nie dostrzegli – powiedziała Agnieszka Kamrowska, przedszkolanka z MPP Nr 5 im. Janusza Korczaka. Przykład z postawy jej wychowanków powinni wziąć wszyscy, a wtedy będzie nam się żyło czysto i przyjemnie.

Czytaj więcej: http://starogard.pl/o-prawie-tone-smieci-mniej-42457/